SGK Rapor Girişi

SGK Rapor Girişi

SGK Rapor Girişi

Raporlu olarak geçirilen süre içinde işveren tarafından maaşlardan kesinti yapılmaktadır. Bu kesintiye SGK’da rapor parası denilmektedir. Böyle durumlarda maaşta oluşan kesinti SGK tarafından müracaat edildiği takdirde ödenmektedir. Sağlık durumu nedeniyle alınan rapor ile rapor parası SGK tarafından sigortalı olarak, çalışana aldığı raporun gün sayısı üzerinden hesaplanarak ödenmektedir. SGK’ya göre 3 çeşit SGK rapor parası vardır.

  1. Sigortalı işyerinde kaza geçirdiyse ya da meslek hastalığı nedeniyle rapor aldıysa SGK rapor parası alabilir.
  2. İşçi herhangi bir nedenden dolayı rapor almış ise ve rapor tarihinden 90 gün evvel prim ödemesi kaydıyla SGK rapor parası alabilir.
  3. Bayan çalışanların doğum yapması durumunda 8 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası rapor alımı söz konusu ise SGK rapor parası alınabilmektedir.

SGK rapor girişini yapmak da artık eskisi kadar zor değildir. SGK rapor girişi raporu veren sağlık kuruluşu tarafından yapılmaktadır.Ancak çalışılmadığına dair bildirim girişi işveren tarafından yapılmaktadır.Bu bildirim girişi ile raporlu olan kişinin raporlu olduğu dönemde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmektedir.Rapor parası alabilmeside bir anlamda bu bildirim girişine bağlıdır.

SGK RAPOR GİRİŞİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Genel